Nawigacja

Aktualności

Prezentacja spotu IPN promującego konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” – 21 marca 2018

– Chcemy zwrócić się do młodego pokolenia, żeby szukało historii – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas konferencji prasowej promującej konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”. Inicjatywa Instytutu, skierowana do młodzieży szkolnej w całej Polsce, upamiętnia bohaterski wkład tysięcy Polaków zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą i odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości

Wierzymy, że pamięć po nich pozostała w rodzinach na strychach być może są gdzieś ich krzyże, pamiątki, zdjęcia – powiedział prezes IPN podczas konferencji w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przybliżając idee konkursu, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda.

Jak podkreślił dr Szarek, przygotowania do zbliżającego się jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to dla IPN priorytet, a spośród wszystkich planowanych i już przygotowanych inicjatyw konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018” zajmuje szczególne miejsce.

– Chcemy przypomnieć ludzi pokolenia, które przed 100 laty wywalczyło niepodległą Polskę i później przez 3 lata walczyło o stworzenie jej fundamentów, walczyło w powstaniu wielkopolskim, śląskim, w plebiscytach, w wojnie z Ukraińcami i z bolszewikami. To była elita niepodległościowa narodu polskiego, elita, która 20 lat później w znacznej części została wymordowana przez okupantów niemieckich i sowieckich – mówił prezes Instytutu.

Ideą konkursu jest – przypomniał dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Adam Hlebowicz – „zachęcenie uczniów, nauczycieli, wychowawców, żeby znaleźli w sobie taką pasję do poszukiwania tych nazwisk, do budowania tych historii, które gdzieś odeszły w niepamięć”.

Konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018” rozpoczęto w grudniu 2017 r., wraz z oficjalną inauguracją 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowaną przez IPN w Stróży pod Limanową. To tam właśnie, w niewielkiej małopolskiej miejscowości, w 1913 r. powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, stanowiąca zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich. – Kilkudziesięciu mężczyzn ćwiczyło tam, aby stać się później zaczynem wojska polskiego, m.in. Józef Piłsudski. I ta pamięć trwa do dzisiaj w tej wiosce, mimo że minęło 100 lat – zapewnił dr Szarek.

Minęło 100 lat od tych wydarzeń, pamiętamy o bohaterach II wojny światowej, o tym, co wydarzyło się po wojnie, a tymczasem warto wrócić do tego czasu sprzed 100 lat, do budowania Niepodległej – podsumował prezes IPN.

Uczestnicy konferencji przypomnieli również szczegóły konkursu, zachęcając uczniów do poszukiwania w swoich miejscowościach i środowiskach osób zasłużonych w walce o niepodległość. Konkurs adresowany jest do młodzieży szkolnej – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 rokiem Krzyżem lub Medalem Niepodległości. 

W spotkaniu udział wzięli także zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej prof. Grzegorz Nowik oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uwaga:

W związku z dużym zainteresowaniem konkursem „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” zmieniliśmy termin rejestracji oraz nadsyłania prac: 

do 20 kwietnia 2018 r. czekamy na rejestrację uczestników za pomocą internetowego formularza.

do  8 czerwca 2018 r. prosimy o przesłanie prac do koordynatorów z Oddziałów IPN, położonych najbliżej Państwa miejscowości, szkoły. Lista koordynatorów znajduje się na stronie niezwyciezeni1918-2018.pl w zakładce kontakt.

O ważniejszych przedsięwzięciach IPN na stulecie odzyskania niepodległości

Przypomnijmy Bohaterów Niepodległości! Konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”

Akademia Niepodległości

IPN zainaugurował obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości – Stróża (woj. małopolskie), 9 grudnia 2017

do góry