Nawigacja

Ikonografia

Krzyż Niepodległości

: Sylweriusz Szydlik

Krzyż i Medal Niepodległości to wojskowe odznaczenie państwowe nadawane w okresie II Rzeczypospolitej. Odznaczenie zostało ustanowione Rozporządzeniem Prezydenta RP 29 października 1930 roku. Przyznawane było osobom, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Ojczyzny w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania, oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918-1921,z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski.

Liczby nadań:

  • Krzyż Niepodległości z Mieczami  -  1 816 w tym      323 pośmiertnie
  • Krzyż Niepodległości - 35 271 w tym  7 917 pośmiertnie

Pogrzeb Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie

18 maja 1935. Pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. W kondukcie pogrzebowym idą oficerowie niosący odznaczenia zmarłego. Na przedzie oficer polski niesie poduszkę z: Orderem Orła Białego, Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Virtuti Militari klasy I oraz Krzyżem Niepodległości. Idący za nim oficer francuski niesie Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej. Dalej widoczny jest oficer rumuński, niosący Order Michała Walecznego klasy I oraz Wielką Wstęgę Orderu Karola I. Po drugiej stronie ulicy widoczne kamienice Basztowa 7 i Basztowa 9. Natomiast w tle siedmiopiętrowy okazały budynek Basztowa 15.

 

 

 

Akta Anny, Danuty, Tadeusza Dobrowolskich

 

 

Akta Stanisława Dangla

 

 

Komenda Główna Policji Państwowej

 

 

 

Konsulat Generalny RP w Berlinie

 

 

Konsulat RP w Lyonie

 

 

 

Maria Wittekówna, KHK

 

 

 

Ministerstwo Skarbu

 

 

Stefania Kudelska, KHK

 

 

Spotkanie harcerzy i weteranów powstania styczniowego 1863-64

Weteranka powstania styczniowego 1863-64 r. (P) podczas spotkania na obozie harcerskim - zdjęcie pamiątkowe. Weteranka w płaszczu, o lasce, na piersi 2 odznaczenia (od lewej: Krzyż Niepodległości, nieustalony - może Krzyż pamiątkowy 70-lecia Powstania Styczniowego ?). Z tyłu 2 inne harcerki i 2 sędziwych weteranów.

 

 

Zdjęcie dokumentujące szkolenie szeregowych 10. kompanii Rezerwy Policyjnej (krypt. "J") z Jarosławia.

Policjanci w strojach do szermierki oraz prawdopodobnie dowódca 10. kompani Rezerwy Policyjnej w Jarosławiu. Mężczyzna ma przypięty na mundurze Medal Niepodległości, Krzyż Legionowy i Znak Pancerny. Drugi od prawej wśród stojących - Franciszek Cieplik. Na ścianie trzy częściowo widoczne portrety, od lewej: marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Ignacego Moscickiego i marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w Jarosławiu.

 

 

Zwoliński Franciszek Józef - oficer Polskich Sił Zbrojnych, porucznik.

Zwoliński Franciszek Józef. Zdjęcie portretowe w battledressie, w okularach. Kołnierz bluzy rozpięty, rozchylony odsłania kołnierzyk koszuli i węzeł krawata. Powyżej lewej kieszeni odznaka pamiątkowa II Korpusu Polskiego, na lewo od niej Odznaka Honorowa za Rany i Kontuzję (trzykrotne nadanie). Poniżej baretki odznaczeń, w pierwszym rzędzie od lewej: Krzyża Niepodległości, Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami, Medalu Wojska i Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino; w drugim rzędzie od lewej: Medalu Pamiątkowego za Wojnę 1918-1921, najprawdopodobniej Medalu 10-lecia Odzyskania Niepodległości (słabo widoczna ze względu na refleks światła), Brązowego Medalu za Długoletnią Służbę i brytyjskiej Gwiazdy za Wojnę 1939-1945 (1939-1945 Star); w trzecim rzędzie od lewej baretki: Gwiazdy Afryki (Africa Star), Gwiazdy Włoch (Italy Star), Medalu Obrony (Defence Medal), Medalu za Wojnę 1939-1945 (War Medal 1939-1945). Na fałdzie lewej kieszeni bluzy metalowa odznaka pamiątkowa 5. Kresowej Dywizji Piechoty. Na lewym ramieniu naszyta odznaka rozpoznawcza tejże dywizji. Na naramiennikach dwie gwiazdki (dystynkcje porucznika).

 

do góry