Nawigacja

Aktualności

Spot promujący czwartą edycję

Czy zastanawiałeś się, jak wyglądała walka o niepodległość Polski z perspektywy kobiet? Takie pytanie pojawia się na początku spotu promującego konkurs „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”.

Myśląc o bohaterach Niepodległej, najczęściej mamy przed oczami obraz legionistów, natomiast nie pamiętamy o kobietach. Panie, by czynnie uczestniczyć w walkach, nieraz zakładały mundur, tak jak bohaterki naszego spotu: Maria Wittek, Zofia Zawiszanka czy Aleksandra Zagórska. Naszym celem jest zachęcenie nauczycieli, uczniów oraz ich opiekunów do wzięcia udziału w czwartej edycji konkursu „Niezwyciężeni 1918-2018” i odkrywania w swoich lokalnych społecznościach historii kobiet, które miały wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę i zostały odznaczone Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

Zadaniem konkursu jest upamiętnienie w krótkiej filmowej formie losów Polek, które – działając na froncie i poza nim m.in. jako sanitariuszki, legionistki czy kurierki – przyczyniły się do wywalczenia niepodległej Polski i określenia jej granic. Mimo iż brały udział w powstaniu wielkopolskim, śląskim, w plebiscytach, w wojnie z Ukraińcami i z bolszewikami, ich nazwiska rzadko zapisywały się na kartach historii, a tym bardziej – w naszej pamięci.

Odkryj historię  zwykłych-niezwykłych Polek, opowiedz ją i przywróć pamięć o bohaterkach Niepodległej!

do góry